Staff
Headteacher: Mr Ian Richardson
Deputy Headteacher: Mrs Emma Walsh
Inclusion Manager Mrs Julie Imrie
Designated Safeguarding Lead: Mrs E Wood (Mon-Wed am) & Mrs J Imrie (Wed pm- Fri)
Special Educational Needs Lead Teacher(s): Mrs J Imrie & Miss H Bamforth
TEACHING STAFF
NURSERY
Mrs. N. Cole (EYFS Lead Teacher)
Mrs C Bullock (PPA Cover /Management Time Cover)
Reception
Miss C Stoker
Mrs N Metcalfe
Miss J Dobson
YEAR ONE
Miss H Kidger
Miss B Chaplin
YEAR ONE/TWO
Miss I Lightowlers
Year Two
Miss S Butler (KS1 Lead Teacher)
Mrs H Tee
YEAR THREE
Mr J Clough
Miss H Bamforth (SEND Lead Teacher) & Mrs A Lewis
Year Four
Miss N Capewell (LKS2 Lead Teacher)
Miss N Wilkinson
Year Five
Miss K Grimwood (P.E & Sports Premium Lead Teacher)
Miss L Normington (Curriculum Lead Teacher)
Year Six
Miss L Wolfenden (KS2 Lead Teacher)
Mrs H Luckie
SUPPORT STAFF
Nursery Support
Mrs B Collins
Ms D Moxon
Mrs S Sturgeon
Reception Support
Mrs L Mariani (Nursery Nurse)
Miss N Brook
Mrs N Sloan
Year One Support
Mrs L Windle
Miss A Gerrard
Year One/Two Support
Mrs A Hever
Year Two Support
Mrs L Hirst
Miss N Bent (1:1)
Year Three Support
Miss C Parr
Mrs R Lancelot
Year Four Support
Mrs S Woodhams
Mrs E Thompson
Mrs K Robinson (1:1)
Year Five Support
Mrs A Carr
Miss L Keegan
Year Six Support
Miss B Kirkwood
Mrs M Mosedale
Ms K Smith (HLTA)
PPA Cover
Ms K Smith (HLTA)
Mrs L Allder (KS1)
Mrs Seffi (KS2)
Mr Wood (KS2)
SPECIALIST PROVISION FOR CHILDREN WITH A VISUAL IMPAIRMENT
Qualified Teacher of the Visual Impaired
Miss J Taffe (Lead Teacher)
Mrs D Whitfield
Mr E Parkes
Mr J Lewis
Mrs B Richardson
Braille and Resource Technician
Ms R Carter (Lead Technician)
Miss C Foster
Mrs Y Lock
VI Support and Outreach
Miss C Foster
Mrs A Ewart
Mrs T Akhtar
Mrs Y Lock
VI Support in School
Miss C Foster (Lead VI ETA)
Miss R Carter
Mrs Y Lock
Mrs L Sellers
Mrs K Moore
Mrs R Cox
Ms B Holmes
Mrs C Stanger
Mrs L Morris
Mrs M Wilkinson
Mrs B Chakrobarty
Miss Y Brown
Mr P Hepworth
Mobility Officers
Mr S Adams
Ms E Davenport
Lunchtime Supervisor's for VI
Mrs L Keegan
Miss L Morris
Miss C Jones
Mrs M Wilkinson
Mrs B Chakrobarty
Mrs T Bolton
Mrs D Molson
Miss B Holmes
Miss Y Brown
Learning Mentor & Deputy Safeguarding Lead
Mrs E Eastwood
Behaviour Support
Mrs L Elliott (Behaviour Manager & Thrive Practitioner )
Mrs L Brook (Behaviour Support Worker & Thrive Practitioner)
Miss C Mackenzie (Behaviour for Learning Manager))
School Business Manager
Mrs S Mallinson
Office Manager
Mrs H Valentine
Business Support Assistants
Mrs C Jackson
Mrs S Hallas
Senior Lunchtime Supervisors
Mrs R Gerrard - KS2
Mrs C Swannick - EYFS and KS1
Lunchtime Supervisors
RStoker -Mrs Uddin
R Cruddace - Mrs N Brooke
RMetcalfe - Miss N Sloan
1Wilkinson/Allder- Mrs K Scadden & Miss L Allott 1:1
1 Chaplin - Miss G Snape
1/2Lightowlers - Mrs C Durkin
2Butler - Mrs A Hever & Mrs D Kelly 1:1
2Tee - Mrs H Lunn
3Clough - Mrs Webster
3Bamforth/Lewis- Mrs R Gerrard
4Walker - Mrs S Cashin
4Capewell- Miss A Gerrard & Mrs A Snape 1:1
5Normington - Miss N Bent
5Grimwood- Mrs D Webb
6Wolfenden - Miss B Kirkwood
6Luckie - Mrs M Mosedale
School Site Manager
Mr D Taylor
School Cook
Mrs M Pogson
School IT Support - MINT
Jake
Staffing Structure and Responsibilities 2022-2023